Moin, moin Kiel 🇩🇪

Każdego roku zaglądamy na mapę Niemiec, aby zaprosić do projektu ”Deutsch-Land, czy wędrówka po landach Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddziału Katowice uczniów szkół podstawowych województwa śląskiego. W ósmej edycji opowiadaliśmy o Kilonii, mieście leżącym nad Fiordem Kilońskim na Morzu Bałtyckim, który powstał w ostatniej epoce lodowcowej, o latarniach morskich – drogowskazach i morskich pomnikach kultury, które nie tylko wyznaczają kurs żegludze, ale i wspólnego życia nowożeńcom.

Warsztaty krajoznawcze o pięknej zielonej stolicy kraju związkowego SzlezwikHolsztyn odbyły się w naszej szkole w dniu 17.04.2024 roku w „Zielonej Pracowni”, która została dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Nasi goście przeżyli wspaniałą kreatywną podróż do miasta wybitnego naukowca Maxa Plancka, corocznych regat „Kieler Woche”, a podczas zabaw utrwalających przekonali się, że Kilonia to miasto przepełnione północnoniemieckim urokiem. Zielona przestrzeń inspirowała do działania i wspaniałej rywalizacji. W końcowym teście wiedzy bezkonkurencyjna okazała się drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Czernichowa pod opieką Pani Beaty Hałki i to ona otrzymała awans do wielkiego finału w Konsulacie Generalnym Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Brawa dla Darii, Magdy i Julii.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursowych zmagań, byliście wspaniali oraz dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli chwilę, aby przyjechać do naszej malowniczej miejscowości.

Dziękuję za pomoc przy realizacji projektu Pani Dyrektor Edycie Gołek, Pani Wicedyrektor Monice Harężlak, Pani Patrycji Czul i Pani Annie Kwiatkowskiej-Górnej oraz naszym wspaniałym uczniom 🖤️💛

Maja Lenart, Oliwia Gibas, Igor Pyclik, Oliwier Habdas oraz Filip Siedlaczek spisali się na medal. Dziękuję!

Anna Lenart-Siwiec