„Sąd nad obywatelem Zenonem” – zajęcia w Sądzie Rejonowym w Żywcu

Sprawczy obywatel to ten, który ma pewność, że to co robi jest skuteczne i ma sens, który po to działa, żeby uzyskać konkretne efekty i co istotne – ma wpływ i poczucie wpływu na to, jaka otacza go rzeczywistość.”

Dnia 14 marca br klasa 8a i 8b wraz z opiekunami uczestniczyły w rozprawie sądowej pod przewodnictwem sędziego pana Marcina Loranca. Na szczęście obie klasy brały tylko udział w zajęciach prawnych, organizowanych przez Sąd Rejonowy w Żywcu oraz symulacji rozprawy karnej.

Pan Wiceprezes Sądu Rejonowego Marcin Loranc zapoznał uczniów z działalnością Sądu Rejonowego, a następnie oprowadził po budynku sądu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć pracę sekretariatu, pomieszczenie dla tymczasowo zatrzymanych wraz ze specjalną toaletą oraz jedną z sal rozpraw.

Kolejnym punktem programu były warsztaty dotyczące mowy nienawiści, hejtu oraz konsekwencji, jakie mogą za sobą nieść wyśmiewanie, przezywanie i gnębienie kolegów. Pan Sędzia przedstawił to obrazowo za pomocą bardzo wymownej „Piramidy nienawiści G. Allporta”.

Spotkanie było również okazją do uzyskania odpowiedzi na nurtujące młodzież pytania związane np. ze ścieżką zawodową jaką trzeba przejść by zostać przedstawicielem wymiaru sprawiedliwości. Odbyły się ciekawe rozmowy o blaskach i cieniach pracy w zawodach prawniczych oraz sytuacjach poważnych i zabawnych w tego typu pracy.

Na koniec uczniowie wcielili się w role oskarżonego, ławników, prokuratora, obrońcy oraz świadków i uczestnicząc w rozprawie sądowej. Przygotowany wcześniej scenariusz pomógł im wczuć się w role i efektownie przeprowadzić całą sprawę z werdyktem skazującym oskarżonego. Na koniec wszyscy zapozowali do wspólnego zdjęcia.

Były to bardzo interesujące i potrzebne zajęcia. Znajomość prawa jest podstawą skutecznej aktywności obywatelskiej, a aktywni obywatele są niezbędnym czynnikiem konstytuującym demokratyczne państwo prawa.

Wszystkie wpisy