„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła”
Wisława Szymborska
W 2021 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (środa).
To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Patronką wybrano Joannę Porazińską, wybitną pisarkę, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września to dzień urodzin zasłużonej Polki.
Celem akcji jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania. O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek, to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Ludzie lepiej zapamiętują słowa, jeśli przeczytają je na głos. Zbliżają się długie jesienne wieczory, które skutecznie możemy umilić sobie lekturą. Stanowi ona doskonałą odskocznię od codzienności. Udowodniono, że półgodzinne czytanie przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi, uregulowania rytmu serca i redukcji stresu w sposób zbliżony do ćwiczeń jogi.
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. Święto więc warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut, będzie to duży sukces.
Nasza szkoła również włączyła się do obchodów tego święta. Dzisiaj uczniowie mogli posłuchać na lekcjach głośnego czytania. W klasie III a i b uczniowie czytali książkę Janiny Porazińskiej pt. ”Szewczyk Dratewka”.