Nauka wcale nie musi być nudna – czyli klasy 6-te w obłokach ciekłego azotu.

13. grudnia uczniowie klas 6a i 6b wraz z opiekunami wyruszyli na Mikołajkową wycieczkę do Beskidzkiego Centrum Nauki „NAUKOTECHNIKA” w Świnnej, gdzie mieli okazję uczestniczyć w efektownym pokazie z użyciem ciekłego azotu oraz warsztatach konstruktorskich. W czasie przerw uczniowie mogli korzystać z interaktywnej wystawy naukowej, której celem jest nauka poprzez zabawę. Na sali znajdują się stanowiska, na których można samodzielnie wykonywać doświadczenia fizyczne. Wystawa obejmuje zagadnienia z praktycznie całej fizyki klasycznej, są to między innymi kinematyka, dynamika, hydrodynamika, elektryczność, magnetyzm, akustyka, optyka.

Wykonywane doświadczenia były bardzo efektowne i przyciągające uwagę; powstawało dużo „dymu” oraz wybuchów będących następstwem wysokiej rozprężności ciekłego azotu. Dodatkowo każdy z uczniów mógł osobiście sprawdzić temperaturę ciekłego azotu oraz zobaczyć jak oddziałuje on na otoczenie m.in. jak w kilka sekund można zmrozić banana i wbijać nim gwoździe do deski; zmrozić różę i skruszyć ją na drobno czy błyskawicznie pokruszyć sałatę.

Druga część zajęć obejmowała własnoręczne wykonanie peryskopu pustynnego wg dołączonej instrukcji. Dla pierwszych dwóch osób, które prawidłowo wykonają zadanie, przewidziane były nagrody w postaci profesjonalnych latarek. Zwycięzcami okazały się dziewczyny, które nie tylko jako pierwsze złożyły peryskop, ale wykonały to nad wyraz starannie!! Każdemu z uczestników udało się wykonać zadanie – peryskopy działały bez zarzutu.

Kolejnym punktem dnia był obiad w Pizzeria Viva La Sorpresa w Żywcu, po którym udaliśmy się na krótki spacer po żywieckim parku, który wyglądał olśniewająco w zimowej szacie.