Mobilne Laboratorium Przyszłości w naszej szkole.

W dniu 1 grudnia br. do naszej szkoły zawitało Mobilne Laboratorium Przyszłości realizowane przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. Edukatorzy przeprowadzili dla uczniów klas 4-6 lekcje pokazowe i warsztaty tworząc przestrzeń do zabawy i eksperymentów, do kreatywnego myślenia i szukania konstruktywnych rozwiązań. Uczyli pracy zespołowej i odkrywania szkolnych supermocy, czyli naturalnych predyspozycji i talentów uczniów. Dla jednych były to pomysły na automatyzację, dla innych zbudowanie robota, dla innych jeszcze nauka podstaw programowania. Podczas lekcji edukatorzy rozwijali zainteresowania umiejętnościami, które pozwolą uczniom wykorzystać technologię w sposób zgodny z zainteresowaniami uczniów.

Zajęcia prowadzone były na sprzęcie (takim jak drukarki 3D, roboty), które szkoła zakupiła w ramach dotacji z projektu Laboratoria Przyszłości.

Zajęcia pokazowe dotyczyły bloków tematycznych:

DRUK 3D – wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej Dzieci zapoznały się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Ponadto w ramach ćwiczenia uczniowie wprowadzali drobne modyfikacje w przygotowanym projekcie, aby następnie przesłać projekt do drukarki w celu wydrukowania finalnego efektu swojej pracy. 

JAK WIDZI KOMPUTER? – wprowadzenie w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Uczniowie zapoznali się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowiło wprowadzenie w świat tzw. „Sztucznej Inteligencji”.

Wszystkie wpisy