„Jesteśmy gwiazdami” – klasy V

    W dniu 25 października 2023r. klasy Va i Vb pod opieką p. Grażyny Dobosz i p. Mirosławy Górnej oraz  p. Anny Kwiatkowskiej udały się na wycieczkę do Tarnowskich Gór. Celem wycieczki było zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra. Uczniowie mieli okazję spacerować podziemnymi korytarzami oraz podziwiać wyrobiska komorowe ukształtowane przez człowieka – „Gwarka” i przyrodę. Poznali historię górniczego regionu zwiedzając Multimedialne Muzeum Górnictwa. Dopełnieniem wrażeń był przepływ w łodziach 600 m odcinka w podziemiach kopalni . Atmosferę tajemniczości w kopalni tworzyło delikatne światło lamp górniczych. Podziemna przeprawa dostarczyła wszystkim wielu pozytywnych wrażeń i była największą atrakcją.

    Z Kopalni Srebra udaliśmy się  do Planetarium w Chorzowie. Celem wyjazdu było usystematyzowanie wiedzy przyrodniczej dotyczącej zagadnień astronomicznych.
Największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma, Mikołaja Kopernika. Zostało wyposażone w aparaturę projekcyjną, umieszczoną pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba.
Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament, dzieci wzięły udział w prelekcji astronomicznej, lekcji astronomii i geografii oraz uczestniczyły w seansie obrazującym ruch sfery niebieskiej nad Śląskiem w różnych porach roku.

 Seans składa się z dwóch części – pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora w języku polskim wędrówka po aktualnym niebie. Druga część  to seans pt. „JESTEŚMY GWIAZDAMI”.Choć rzadko na co dzień zdajemy sobie z tego sprawę, składamy się z tych samych pierwiastków, z których stworzone są gwiazdy, mgławice i odległe galaktyki.Co było na początku? Jak powstało życie? Na czym polega ewolucja gwiazd? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy seansu, który stał się przebojem planetariów na całym świecie.

    Wycieczka była niezapomnianym przeżyciem, ciekawym doświadczeniem, miło spędzonym czasem.

Wszystkie wpisy