Dzień Ziemi

Dzień Ziemi – znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – to akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. W tym roku takie wydarzenia ze względu na pandemię ponownie nie mogą się odbyć, ponieważ uczniowie uczą się w sposób zdalny, ale …. dla chcącego nic trudnego! Uczniowie SP w Ślemieniu potrafią poradzić sobie z taką trudnością, samodzielnie pomagając Matce Naturze.  W jaki sposób? Włączając się w ramach lekcji geografii i przyrody w zaproponowane w naszej szkole działania (do wyboru):

1) Posprzątaj las, fragment terenu silnie zaśmieconego. Zrób zdjęcie PRZED i PO – następnie wykonaj kolaż.

2) Wykonaj maskotkę, wielorazową torbę na zakupy z tkaniny, materiału recyclingowego, starej koszulki, wykonaj jakieś ozdoby. Zrób zdjęcie materiałów z których będziesz wykonywać torbę, a następnie gotowej już torby, wykonaj kolaż.

3) Posadź drzewo lub krzew, zrób zdjęcie miejsca PRZED posadzeniem (puste) i PO posadzeniu drzewa… wykonaj kolaż.

4) Przejrzyj stare, za małe ubrania, których już nie używasz, zapytaj rodziców, czy można je oddać komuś potrzebującemu lub komuś z rodziny, a jeżeli nie są potrzebne to spróbuj wykonać z nich… „coś” – np. maskotkę, torbę na zakupy lub cokolwiek podpowiada Ci wyobraźnia 🙂 wykonaj kolaż

Dbać o Ziemię trzeba przez okrągły rok. To nie jest tak, że raz w roku posadzimy kilka drzew, zbierzemy śmieci w pobliskim lesie czy udamy się na happening związany z Dniem Ziemi (w tym roku to szczególnie trudne), a przez pozostałą część roku możemy czuć się rozgrzeszeni z potrzeby chronienia naszego świata przed zagładą. Dzień Ziemi to jednak dobra okazja, by pokazać innym ludziom jak cenna jest dla nas nasza planeta. To dzień, w którym można, warto coś zrobić, bo nasze zaangażowanie udzieli się być może innym?

Spójrzcie więc, jak uczniowie w Ślemieniu dają przykład swoim zachowaniem – samodzielnie lub z najbliższymi sprzątali zaśmiecone fragmenty terenu, las, sadzili drzewka lub krzewy, przeglądali swoje za małe, niepotrzebne ubrania, aby oddać je młodszym członkom rodziny lub znajomym,  z niepotrzebnych ubrań robili np. EKO – torby…. sadzili drzewka lub krzewy. Wielkie brawa dla Was!!