Dzień Wiosny

Wiosna to czas , kiedy

wszystko budzi się do życia,

świat z dnia na dzień robi się kolorowy.

     Pierwszy dzień astronomicznej wiosny obchodzony jest w dniu równonocy wiosennej, która najczęściej przypada w dniu 21 marca dnia poprzedniego lub następnego, w zależności gdzie jest obserwowana. W XX wieku wiosna w strefie czasowej Polski rozpoczynała się zwykle 21 marca, zaś w miarę przybliżania się końca stulecia coraz częściej 20 marca. W 2011 roku pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypadł na 21 marca (godz. 00:21), zaś wszystkie kolejne do roku 2043 będą obchodzone wyłącznie 20 marca, a od 2044 roku – 19 albo 20 marca.

     Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. Mimo ciężkiej sytuacji epidemiologicznej nasi uczniowie postanowili aby tradycji stało się zadość.

    Uczniowie klas I-III pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każdy z naszych najmłodszych uczniów zaangażował się w pełni, aby zaprezentować się jak najlepiej, w wiosennym wydaniu. Uczniowie przygotowywali wiosenne stroje i dekoracje oraz przepiękne Panny Marzanny.

    Najmłodsze klasy czyli nasze kochane Pierwszaki spisały się na medal. Dzień Wiosny połączyły z Festiwalem Wiosennych Kapeluszy i tak przywitały Wiosenkę przepięknymi nakryciami głowy. Tym kolorowym akcentem zachęcili Panią Wiosnę aby przyszła do nas jak najszybciej.

     Punktem kulminacyjnym wiosennego święta było spalenie oraz topienie Marzanny. W kolorowym korowodzie z Marzanną przy śpiewie i głośnych okrzykach, uczniowie klas II a i b wraz z wychowawcami wyruszyli nad rzekę, by pożegnać zimę i przywitać wiosnę.

    Marzanny szybko odpłynęły z prądem rzeki. Cieszy nas to bardzo ponieważ według tradycji zima została pożegnana. Uczniowie do szkoły wrócili z zielonymi gaikami symbolizującymi nadejście wiosny. Na tę cześć Ellena Krzak pięknie wyrecytowała wiersz M. Konopnickiej ,,W polu”.

    Piękna i słoneczna pogoda pozwoliła nam uwierzyć, że wiosna zagościła w naszej szkole na dobre. Pierwszy Dzień Wiosny, jak co roku, był niesamowity. Uczniowie wychodzili ze szkoły z uśmiechami na twarzach.

Samych Wiosennych dni życzą klasy I-II-III, wychowawcy, opiekunowie oraz Samorząd Uczniowski.

Wszystkie wpisy