Deutsch Plus

W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego projektu Deutsch Plus!, którego inicjatorem jest Goethe – Institut w Warszawie a patronat nad projektem objęła Ambasada Niemiec w Polsce. Jesteśmy jedną z dwustu szkół angażujących się w nauczanie języka niemieckiego jako języka obcego. Celem szeregu działań w projekcie jest propagowanie języka niemieckiego i kultury Niemiec. W ramach projektu zaplanowano liczne aktywności dla uczniów wspierające naukę języka oraz wymianę informacji między dyrektorami, gronem pedagogicznym i uczniami z zrzeszonych szkół.

28 października 2019 roku nasza szkoła była gospodarzem projektu „Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach“. Podczas realizacji projektu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego oddziału Katowice pod Honorowym Patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec dziesięć szkół z województwa śląskiego miało okazję spotkać się na niecodziennej lekcji. W czasie warsztatów zaprezentowane zostało drugie pod względem wielkości miasto Niemiec – Hamburg. Po projekcji prezentacji multimedialnej oraz filmu, po degustacji potraw kuchni z Hamburga nikt z uczestników nie miał wątpliwości, że to miasto Niemiec warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Nieoceniona była pomoc naszych wspaniałych uczniów. Aleksandra Mikołajczyk, Natalia Anna Małysiak, Patrycja Babicka, Aleksandra Mikus, Natalia Paleczna, Julia Mazgaj, Jakub Trzop, Marcin Pilsyk  i Adam Szczelina zadbali o wspaniały nastrój rywalizacji. Oprócz zabawy wszystkie drużyny przyswoiły sporą dawkę informacji.

31 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie kulinarnym „Koch mir was” organizowanym przez Instytut Goethego w Warszawie. Uczniowie wyszukiwali przepisy kuchni niemieckiej, aby na ich podstawie przyrządzić smakowitości: „Nussecken” autorstwa Aleksandry Mikołajczyk, Julii Mazgaj, Natalii Anny Małysiak, „Laugenbrezeln” Jakuba Trzop, Magdy Kobyłeckiej i Patrycji Babickiej oraz „Kalter Hund” Aleksandry Targosz, Huberta Marcaka i Miłosza Piotrowskiego okazały się odkryciami kulinarnymi. Tradycyjny „Schwarzwälder Kirschtorte” wykonały Justyna Kastelik, Wiktoria Stawowczyk i Emilka Winiarska, a kultowe „Bratkartoffeln” Natalia Paleczna, Aleksandra Mikus  i Natalia Łucja Małysiak.

5 grudnia 2019 roku w Katowicach odbył się finał II Międzyszkolnego Konkursu Artystyczno-Językowego „Spaß-Fun-Diversión”. Konkurs składał się z czterech odrębnych modułów skierowanych do różnych grup wiekowych. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w module „Ach te wakacje“ oraz „Nie tylko bombka i choinka“. Piękne prace plastyczne opisane w języku niemieckim były oceniane przez komisję powołaną przez organizatorów: Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego – Oddział Katowice. Pięć prac uczniów, którzy uzyskali największą liczbę punktów otrzymało zaproszenie na galę finałową. Na scenie zwycięzcy mieli okazję przedstawić swoje prace konkursowe w języku obcym przed dziesięcioosobową komisją oraz w obecności Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec Pan Marcina Tyslika. Swoją piękną pracą „Ach te wakacje” nasza uczennica klasy 8 Aleksandra Mikołajczyk godnie reprezentowała naszą szkołę. Prace Patrycji Babickiej, Natalii Anny Małysiak, Natalii Łucji Małysiak oraz Karoliny Zawady przesłane na konkurs także były wspaniałe i reprezentowały ogromny wkład pracy.

29 stycznia 2020 roku uczniowie naszej szkoły przyjęli zaproszenie do udziału w warsztatach w Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie w ramach międzyszkolnego projektu „Deutschland, czyli wędrówka po landach”. Na warsztatach naszą społeczność reprezentowały: Natalia Anna Małysiak, Aleksandra Mikołajczyk i Patrycja Babicka poznając obyczaje, historię i kulturę miasta Köln am Rhein.

25 maja 2020 roku odbył się finał projektu, którego nasza szkoła jest współorganizatorem  „Deutsch-Land, czyli wędrówka po Landach”. Finał odkrywania niemieckich landów i miast zazwyczaj był organizowany w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu, jednak ze względu na pandemię w tym roku został zorganizowany online. Dzięki wsparciu Konsulatu udało nam się stworzyć finał dokładnie taki, jak co roku, tylko wirtualnie  Przygotowania trwały ponad miesiąc i dzięki wspaniałej współpracy organizatorów, wsparciu Konsulatu Generalnemu Niemiec we Wrocławiu oraz bardzo dobremu przygotowaniu się uczestników finał online odbył się zgodnie z planem.

Niestety pandemia pokrzyżowała nasze plany, ale nie odebrała nam chęci poszukiwania nowych inspiracji w odkrywaniu radości z czytania niemieckich uproszczonych lektur oraz pracy w wersji… online. Nie tylko dokończyliśmy projekt ”Deutschland, czyli wędrówka po landach”, ale także braliśmy udział w warsztatach organizowanych przez Niemieckie Towarzystwo Oświatowe oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, w lekcjach online organizowanych przez Instytut Goethego w Warszawie pogłębiając wiedzę o krajach niemieckiego obszaru językowego.

Wszystkim uczniom dziękuję za dodatkową pracę, za zapał, dobre chęci i motywację.

Życzę dużo satysfakcji w dalszej nauce języka niemieckiego.

Nauczyciel języka niemieckiego

Anna Lenart-Siwiec