Deutsch Plus

     Nasza szkoła, realizująca ogólnopolski projekt Deutsch Plus, jest jedną z dwustu szkół angażujących się w nauczanie języka niemieckiego jako języka obcego. Celem szeregu działań w projekcie jest propagowanie języka niemieckiego i kultury Niemiec. W ramach projektu zaplanowano liczne aktywności wspierające naukę języka oraz wymianę informacji między uczniami z zrzeszonych szkół.

     26 kwietnia 2023 roku nasza szkoła była gospodarzem projektu „Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach“. Podczas realizacji projektu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego oddziału Katowice pod Honorowym Patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec szkoły z województwa śląskiego miały okazję spotkać się na niecodziennej lekcji. W czasie warsztatów zaprezentowane zostało nadbałtyckie miasto Niemiec – Rostock. Po projekcji prezentacji multimedialnej nikt z uczestników nie miał wątpliwości, że to miasto warto odwiedzić i zobaczyć na własne oczy. Nieoceniona była pomoc naszych wspaniałych uczniów. Ania Górna, Emilka Bogucka, Kinga Żabicka, Justyna Zielińska i Kamil Bąk zadbali o wspaniały nastrój rywalizacji. Oprócz zabawy wszystkie drużyny przyswoiły sporą dawkę informacji.

     17 maja 2023 roku odbył się finał projektu, którego nasza szkoła jest współorganizatorem w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu. Nasza szkoła prezentowała stację przedstawiającą kultowe sceny i najlepsze światowe filmy z Berlinem w tle.

     Nasi uczniowie przygotowali w tym roku szkolnym piękne kartki bożonarodzeniowe, które wzięły udział w V Wojewódzkim Konkursie Artystyczno – Językowym „Spaß – Fun -Diversión”. Zaproszenie na galę finałową otrzymała Ania Górna z klasy 8 b, która pięknie zaprezentowała swoją pracę i zdobyła tytuł Laureata V Wojewódzkiego Konkursu „Spaß – fun – diversiòn“.

Pozostałe dzieła, m. in. Emilii Boguckiej, Michała Górnego, Martyny Bąk, Dagmary Kani, Julii Kral, Karola Lenarta, Natalii Podgórskiej i Oliwii Ścieszki zgodnie z regulaminem konkursu, zostały przekazane podopiecznym Hospicjum Cordis. W grudniu 2022 roku uczniowie klasy 8 a oraz klasy 7 a skontaktowali się z „Pomocnikami św. Mikołaja” w Engelskirchen i wyjawili korespondencyjnie swoje skryte marzenia i życzenia. Każdy z nich otrzymał odpowiedź.

     W III Wojewódzkim Konkursie Artystyczno – Językowym „Spielfabrik” wzięła udział Emilia Bogucka z klasy 8 b. Celem konkursu było stworzenie ciekawej gry planszowej promującej i wspierającej naukę języka niemieckiego oraz zainteresowanie uczniów kulturą niemieckiego obszaru językowego wraz z opisem i regulaminem.

     W III Wojewódzkim Konkursie Kulinarno-Językowym „Backwettbewerb alle lieben Omas Kuchen” zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dowolnego deseru letniego, nagraniu filmiku z podaniem przepisu, opisem wykonania oraz prezentacją przygotowanego już deseru. Praca zawierała także odręcznie wykonaną kartkę z książki kucharskiej z przepisem smakołyku. Bardzo dziękujemy za twórczą pracę Laurze Krzak oraz Emilii Boguckiej z klasy 8 b.

     Konkurs Bunte Malgedichte” zachęcał uczniów do próby tworzenia wiersza „Elfchen”, czyli krótkiej formy wierszowanej składającej się z 11 słów oraz w stworzeniu pracy plastycznej prezentującej treść i interpretację napisanego przez siebie utworu. Swoje prace zaprezentowali także uczniowie naszej szkoły: Michał Górny z klasy 7 a oraz Karol Lenart z klasy 8 a.

     W ramach naszej współpracy w sieci Deutsch Plus chętni uczniowie z klas ósmych mieli możliwość wirtualnie spotkać się z trzema szkołami: z SP nr 23 im. Jana Pawła w Rzeszowie, z SP Sióstr Urszulanek UR w Lublinie oraz z SP w Powidzu, aby wspólnie przyjrzeć się wynalazkom z krajów niemieckojęzycznych. Nasz wirtualny projekt międzyszkolny „Made in Deutschland” z pewnością był dla nas fajnym, nowym doświadczeniem.

     Wszystkim uczniom dziękuję za dodatkową pracę, za zapał, dobre chęci i motywację. 🙂

Anna Lenart-Siwiec

 

Galeria

Wszystkie wpisy