Deutsch Plus!

Od 2019 roku nasza szkoła jest aktywna w ogólnopolskim projekcie Deutsch Plus!, którego inicjatorem jest Goethe – Institut w Warszawie a patronat nad nim objęła Ambasada Niemiec w Polsce. Jesteśmy jedną z dwustu szkół angażujących się w nauczanie języka niemieckiego jako języka obcego. Celem szeregu działań w projekcie jest propagowanie języka niemieckiego i kultury krajów niemieckojęzycznych. W ramach projektu planujemy liczne aktywności dla uczniów wspierające naukę języka.

25 października 2021 roku nasza szkoła kolejny raz była gospodarzem projektu „Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach“. Podczas realizacji projektu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego oddziału Katowice pod Honorowym Patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec zaproszone szkoły z województwa śląskiego towarzyszyły nam w  podróży do Lubeki. Nasi uczniowie prezentowali północny kurort najlepiej, jak potrafili. Wielkie podziękowania jeszcze raz dla Kingi Adamczyk, Oli Dunat, Ani Walaszek, Julii Siwiec, Jasia Babickiego i Krzysia Kowalczyka za nieocenioną pomoc podczas realizacji projektu. 22 kwietnia 2022 roku nasi uczniowie zostali zaproszeni do Katowic na lekcję niemieckiej historii. Nie tylko procesy norymberskie, ale także sławne osobowości sztuki i kultury Norymbergii były tematem konkursu, w którym nasi uczniowie znaleźli się na podium. Dawid Hernas, Julia Siwiec i Oskar Kajdan godnie reprezentowali swoją wiedzą naszą szkołę. 18 maja 2022 roku odbył się finał projektu zorganizowany w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu. W konsulacie nasza szkoła zaprezentowała stację „Elektropolis Berlin”- sceny kultury przemysłowej Berlina. Przygotowania trwały ponad miesiąc i dzięki wspaniałej współpracy organizatorów, wsparciu Konsulatu Generalnemu Niemiec we Wrocławiu oraz bardzo dobremu przygotowaniu się uczestników finał odbył się zgodnie z planem.

12 kwietnia 2022 roku drużyna naszej szkoły w składzie: Ania Walaszek, Dawid Hernas i Jan Babicki uczestniczyli w konkursie wiedzy o Austrii. W Bielsku-Białej dowiedzieli się, co musi wiedzieć turysta planujący podróż do Klagenfurtu nad Wörthersee. W teście wiedzy z tego zakresu znaleźli się na podium, a jak sami stwierdzili, do Klagenfurtu warto pojechać, nawet na rowerze 🙂

Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu zaprosił uczniów całej Polski do konkursu na projekt świątecznej kartki dla tej instytucji. Julia Siwiec swoją piękną propozycją znalazła się wśród głównych finalistów zajmując II miejsce.

Na II Wojewódzki Konkurs Artystyczno-Językowy „Spielfabrik” swoje propozycje gier z naszej szkoły wysłali: Emilia Bogucka, Julia Siwiec i Krzyś Kowalczyk. Wszystkie prace z naszej szkoły były ciekawe, kreatywne, dopracowane. W finale konkursu zaprezentowano 20 najciekawszych prac województwa śląskiego i wśród nich drugie miejsce zajęła praca Julii Siwiec uzyskując tytuł finalisty oraz „Najlepszej Gry 2022”.

„Bunte Malgedichte” – konkurs skierowany do uczniów szkół województwa śląskiego był ostatnią propozycją w tym roku szkolnym. Pracę plastyczną do stworzonego samodzielnie wiersza „Elfchen” wykonała Emilia Bogucka i Julia Siwiec.

Dziękuję bardzo wszystkim uczniom, którzy mieli ochotę, aby swój wolny czas spędzić na przygotowaniu się do konkursów wiedzy oraz wykonaniu prac godnie reprezentujących naszą szkołę. Wszystkie Wasze propozycje były przepiękne, na miarę Waszych starań, chęci i motywacji.

Z większością uczniów, którzy aktywnie przez dwa lata wspierali nasz projekt „Deutsch Plus” będziemy musieli się rozstać. Wierzymy, że trud i wysiłek włożony w każde działanie przerodził się w Waszą satysfakcję i wiarę w swoje możliwości. Cytując Johanna Wolfganga von Goethe życzę Wam wszystkim odwagi do spełniania najskrytszych marzeń.

„Jeśli możesz coś zrobić lub marzysz, że mógłbyś to zrobić, zabierz się za to. Odwaga ma w sobie moc geniuszu”

Nauczyciel języka niemieckiego
Anna Lenart-Siwiec