Deutsch Plus

Rok temu nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego projektu Deutsch Plus!, którego inicjatorem jest Goethe – Institut w Warszawie a patronat nad projektem objęła Ambasada Niemiec w Polsce. Jesteśmy jedną z dwustu szkół angażujących się w nauczanie języka niemieckiego jako języka obcego. Celem szeregu działań w projekcie jest propagowanie języka niemieckiego i kultury Niemiec. W ramach projektu planujemy liczne aktywności dla uczniów wspierające naukę języka oraz wymianę informacji między dyrektorami, gronem pedagogicznym i uczniami z zrzeszonych szkół. Rok szkolny 2020/2021 nie był łatwy, ale mam nadzieję, że liczne aktywności z języka niemieckiego pozwoliły choć na chwilę oderwać się od trudnej rzeczywistości.

26 października 2020 roku nasza szkoła była gospodarzem projektu „Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach“. Podczas realizacji projektu Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego oddziału Katowice pod Honorowym Patronatem Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec siedem szkół z województwa śląskiego towarzyszyło nam w wirtualnej podróży do Bremy. Piękną Bremę można opisywać bez końca. Nie chcieliśmy odbierać całkowitej radości z odkrywania, więc nasza wiedza o tym mieście przede wszystkim zachęcała do podróży do tego bajkowego miasta.

19 maja 2021 roku odbył się finał projektu, który zazwyczaj organizowany był w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu, jednak ze względu na pandemię w tym roku został także zorganizowany online. W pokojach zagadek uczestnicy zapoznali się z berlińską sztuką uliczną, osobowościami, wspaniałym zielonym Berlinem. Prześledzili również polskie ślady w stolicy Niemiec oraz mieli przyjemność podziwiać niestety tylko 13 ze stu niezwykłych berlińskich mostów. Przygotowania trwały ponad miesiąc i dzięki wspaniałej współpracy organizatorów, wsparciu Konsulatu Generalnemu Niemiec we Wrocławiu oraz bardzo dobremu przygotowaniu się uczestników finał online odbył się zgodnie z planem.

Instytut Goethego w Warszawie zaprosił uczniów naszej szkoły na niecodzienny pokaz magii. „Zaubershow” w wykonaniu genialnego iluzjonisty Piotra Szumnego zapadł głęboko w pamięć niektórych widzów. Sztuczki testowaliśmy także na zajęciach w szkole 🙂

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji III Międzyszkolnego Konkursu Artystyczno-Językowego „Spaß – Fun – Diversión”. Konkurs składa się z czterech odrębnych modułów skierowanych do różnych grup wiekowych. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w module „Ach te wakacje“ oraz „Nie tylko bombka i choinka“. Piękne prace plastyczne opisane w języku niemieckim Aleksandry Targosz i Roberta Górnego reprezentowały ogromny wkład pracy.

Aleksandra Targosz, Julia Locińska, Julia Siwiec i Karolina Lenart wzięły udział w I Międzyszkolnym Konkursie „DACHL – Lapbook” organizowanym przez PSNJN oraz WOM Katowice. Oprócz pięknie wykonanego lapbooka, każda z uczestniczek zaprosiła nas na filmie do wybranego, interesującego zakątka Austrii.

Pandemia znowu pokrzyżowała nasze plany, nie odebrała nam jednak chęci poszukiwania nowych inspiracji. Odkrywaliśmy wspaniałe miejsca Niemiec na warsztatach hospitacyjnych prowadzonych przez Niemieckie Towarzystwo Oświatowe w Opolu. W temacie „Vom Norden nach Süden” drużyna z naszej szkoły: Dawid Hernas, Julia Siwiec i Anna Walaszek była niepokonana.

Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu zaprosił uczniów do udziału w konkursie homonimów niemieckich. W ramach konkursu należało wyszukać niemieckie homonimy, przedstawić je w dowolnej technice artystycznej i umieścić w odpowiednim kontekście w zdaniu. Aleksandra Targosz, Julia Siwiec oraz Karolina Zawada przygotowały piękne prace.

Wszystkim uczniom bardzo dziękuję za dodatkową pracę, zapał i dobre chęci.

Życzę dużo satysfakcji w dalszej nauce języka i poznawaniu krajów niemieckojęzycznych..

Nauczyciel języka niemieckiego

Anna Lenart-Siwiec