Biblioteka cyfrowa dla uczniów szkół podstawowych

     Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty  MEN w cyfrowej Bibliotece Narodowej dostępnej na stronie:  https://polona.pl/  przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak  i uzupełniające dla uczniów. Są one dostępne na stronie:

https://polona.pl/collections/institutions/1/lektury-szkolne-czesc-1-szkoly-podstawowe,NTU0Njk2MTU5NDYyMTM2NTQ2OQ/?sort=score%20des

Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych.

W kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które to można pobrać za darmo z POLONY. Wśród 55 tytułów, które zostały udostępnione w tej formie znalazły się m.in. Lalka, Quo vadis, Sklepy cynamonowe i Nad Niemnem.

  1. Etap nauki w szkole podstawowej to dla dzieci i młodzieży ważny okres w procesie zdobywania kompetencji czytelniczych. Celem jest nie tylko nabycie przez ucznia umiejętności sprawnego czytania, ale również rozbudzenie w nim zainteresowania literaturą. Jak pokazuje doświadczenie życiowe, pojawiające się wówczas zamiłowanie do kontaktu z książką ma nieoceniony wpływ na rozwój młodego człowieka, warunkuje poziom jego kompetencji językowych czy też sposób spędzania wolnego czasu. Stąd tak istotne, by uwaga początkującego czytelnika skierowana była na dzieła wartościowe, o głębokich walorach poznawczych i wychowawczych. Pomocą w tym względzie służy kanon lektur szkolnych, na który składają się zarówno pozycje obowiązkowe, jak i uzupełniające. Zaprezentowana kolekcja tematyczna zawiera wybrane dzieła spośród rekomendowanych przez aktualną podstawę programową. Szczególnym walorem udostępnionych zbiorów jest możliwość obcowania z rzadkimi, często niedostępnymi już w bibliotekach szkolnych wydaniami poszczególnych lektur. Na niniejszą kolekcję składają się między innymi następujące dzieła: Pieśni Jana Kochanowskiego (wydanie z 1923 roku), Zemsta Aleksandra Fredry (wydanie z 1939 roku), Pan Tadeusz Adama Mickiewicza (wydanie z 1921 roku), Baśnie Hansa Christiana Andersena (wydanie z 1938 roku), Opowieść wigilijna Charlesa Dickensa (wydanie z 1938 roku), W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza (wydanie z 1912 roku) oraz Król Maciuś Pierwszy Janusza Korczaka (wydanie z 1925 roku)

     Zachęcamy do lektury!

Wszystkie wpisy