Wycieczka krajoznawczo-historyczna klas 8 i klasy 7 do stolicy w dniach 11-13 czerwca 2023

    Jaka piękna jest Warszawa! Tak mógłby relację z wycieczki rozpocząć każdy jej uczestnik.

    Pierwszego dnia zwiedziliśmy zachwycającą, wiejską rezydencję króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Podziwialiśmy pałacowe sale, ich barokowy wystrój, kolekcję obrazów i rzeźb. Wysłuchaliśmy ciekawostek o życiu ludzi w XVII wieku. Tak jak król, spacerowaliśmy po pałacowym ogrodzie zaprojektowanym w stylu francuskim wśród przystrzyżonych drzew i krzewów oraz pięknych klombów kwitów.

    W Wilanowie zbudowano też Świątynię Opatrzności Bożej. Chociaż to jedna z najnowszych świątyń w Warszawie, jej budowę jako podziękowanie Bogu obiecali nasi przodkowie w XVIII wieku – po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja. W jej podziemiach pochowano wielu znanych i ważnych Polaków. Ma tam swój grób patron naszej szkoły – ksiądz i poeta Jan Twardowski.

    Kibice sportowi mogli się przekonać, jak wielki i nowoczesny jest nasz stadion narodowy.

    Drugi dzień wycieczki był dniem bardzo intensywnym. Zwiedzaliśmy Stare Miasto. To niezwykłe, bo jak się dowiedzieliśmy po II wojnie światowej Warszawa prawie zniknęła z powierzchni ziemi, była niemal zupełnie zniszczona. Ze zdumieniem oglądaliśmy budowle odtworzone przez polaków z tak wielką precyzją i dbałością o detale np.: Zamek Królewski, kamienice na Starym Mieście, kościoły.

    Spacerowaliśmy Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem, widzieliśmy ważne miejsca np. Belweder, gmach Sejmu. Podziwialiśmy warszawskie pomniki: Grób Nieznanego Żołnierza, Mikołaja Kopernika, Adama Mickiewicza i wiele innych.

    Tego dnia mogliśmy dokonywać naukowych odkryć na własną rękę – odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik.

    Ostatni dzień to niezwykła podróż w czasie – odwiedziliśmy Powązki (największą warszawską nekropolię). Podczas zwiedzania wiele dowiedzieliśmy się o ludziach zasłużonych dla całej Polski. O tych którzy za nią walczyli; harcerzach z Szarych Szeregów, obrońcach Warszawy z II wojny światowej, ale też tych walczących o wolną i suwerenną Polskę w czasach PRL-u. Widzieliśmy pomnik przypominający o katastrofie w Smoleńsku.

    Na koniec pobytu w stolicy relaksowaliśmy się w Łazienkach Królewskich. To niezwykłe miejsce wypoczynku w środku wielkiego miasta.

    Z okien autobusu widzieliśmy najnowsze warszawskie budowle, podziwialiśmy piękne rozwiąznia architektoniczne, bo Warszawa to wspaniałe, nowoczesne miasto.

    Warto tam pojechać.

Wszystkie wpisy