Wycieczka klasy 3 a do Żywieckiego Parku Etnograficznego

W piękny, jesienny poranek 04.10.2021r. klasa 3a pod opieką pań: Klaudii Satławy i Anny Kwiatkowskiej – Górnej udała na pieszą wycieczkę do Żywieckiego Parku Etnograficznego
w Ślemieniu. Dzięki wizycie w tym niezwykłym miejscu, dzieci miały niepowtarzalną okazję przenieść się chociaż na moment do przeszłości oraz zobaczyć i posłuchać, jak wyglądało życie ich przodków z terenów Żywiecczyzny. Dzieci podziwiały niezwykły wystrój skansenu oraz zgromadzone w nim eksponaty, a następnie wzięły udział w warsztatach zajęciowych, podczas których ozdabiały farbami drewniane koniki według własnego pomysłu. Podczas pracy z uwagą słuchały, czym kiedyś bawili się ich rówieśnicy.

Następnym punktem programu była lekcja muzealna pt. „Góralski kapelusz i kwiecista spódnica” przeprowadzona przez samą Panią Dyrektor obiektu. Uczniowie w bardzo przystępny sposób poszerzyli swoją wiedzę, a także usłyszeli mnóstwo ciekawostek, np. na temat stroju góralki i górala oraz stroju mieszczki żywieckiej.

Obowiązkowym, ostatnim punktem wizyty w Parku był zakup pamiątek. Na koniec uczniowie zatrzymali się w znajdującym się nieopodal ślemieńskim parku, gdzie zjedli drugie śniadanie oraz aktywnie spędzili czas, bawiąc się wspólnie, rozmawiając, rozpoznając rosnące
w parku gatunki drzew oraz zbierając piękne, kolorowe liście, które wykorzystali do stworzenia prac plastycznych.

Wycieczka była bardzo udana i dzieci na pewno z przyjemnością wrócą ponownie do Żywieckiego Parku Etnograficznego. Dzięki kontaktowi ze sztuką ludową wychowankowie kształtują poczucie tożsamości kulturowej oraz przywiązanie do swojej „małej ojczyzny” i jej barwnej historii.