Uwaga na kleszcze!

Kleszcze – poważne zagrożenie dla naszego zdrowia

Te niewielkie pajęczaki są niebezpieczne dla naszego zdrowia, mogą przenosić wirusy, bakterie czy pierwotniaki. Dlatego po powrocie ze spacerów dokładnie oglądajmy swoje ciało. Kleszcza najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Kleszcze stanowią zagrożenie dla ludzi, a także psów i kotów.

Kiedy i gdzie spotkamy kleszcza

Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami, w zaroślach, krzewach, najczęściej na spodniej stronie liści. Narażeni jesteśmy spacerując po lesie, łące lub parku czy wypoczywając na rzeką albo jeziorem.

Kleszcze najbardziej aktywne są w godzinach porannych i wieczornych.

Gdy temperatura w ciągu doby przekroczy 5-7°C i jest wilgotno, kleszcze rozpoczynają swoją aktywność. Natrafić na nie można w lesie, na łące, w parku, na placu zabaw, w trawniku przydomowym, na żywopłocie.

Larwy kleszczy są zazwyczaj spotykane w trawie do 30 cm, nimfy – w trawach i roślinach niższych niż 1 m, a dorosłe postaci kleszczy na chwastach i krzewach do 1,5 m.

Jak uchronić się przed kleszczem

Przed wyjściem na tereny zielone należy ubrać się tak, aby zakryć całe ciało. Długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry. Wybierając jasną odzież, szybciej i łatwiej dostrzeżemy pajęczaka.

Dodatkową ochronę zapewnimy sobie używając repelenty i inne  preparaty odstraszające. Pamiętajmy o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie.

Po powrocie dokładnie obejrzyjmy ciało. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i może on pozostać niezauważony nawet przez kilka dni. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsca, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Tam kleszcze wbijają się najczęściej. Należy również wyczesać włosy, wziąć prysznic, a ubranie wytrzepać.

Ulubione miejsca żerowania kleszcza na ciele człowieka:

 • za uszami

 • przy linii włosów

 • pod pachami

 • w okolicach łokcia

 • w okolicach pępka

 • w pachwinach

 • pod kolanami

 • w okolicach ścięgna Achillesa

Jak usunąć kleszcza

Jeśli kleszcz wczepił się w twoje ciało, najważniejsze jest, żeby go jak najszybciej usunąć. Można użyć  pęsety lub innych zestawów dostępnych w aptece. Jeżeli usuwasz kleszcza pęsetą:

 • chwyć go jak najbliżej skóry – nie zgniataj, nie przekręcaj

 • usuń go zdecydowanym ruchem poprzez pociągnięcie go pionowo do góry

 • zdezynfekuj miejsce wkłucia kleszcza i pęsetę, dokładnie umyj ręce

 • obserwuj miejsce wkłucia przez kolejny miesiąc.

Nie smaruj kleszcza masłem, innymi tłuszczami, alkoholem czy innymi substancjami.

Najczęstsze choroby odkleszczowe to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Objawem boreliozy jest często tzw. rumień wędrujący, który ujawnia się zwykle po 3-30 dniach od ukłucia kleszcza, ale okres wylegania może trwać do 3 miesięcy. Zakażenie nie przenosi się między ludźmi. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem.

Ważne!

Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepionka. Szczepienie zaleca się osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby.

Informacje dotyczące kleszczy, chorób jakie przenoszą, środków ochrony, a także sposobu ich skutecznego usuwania, znajdują się również na stronach internetowych pod linkami:

https://www.kleszcze.info.pl/

https://www.gov.pl/web/gis/przeciwko-kleszczom-i-owadom

https://www.pzh.gov.pl/strona-glowna/choroby-odkleszczowe/

Wszystkie wpisy