Rostock – Złoto Północy

Kolejna stacja projektu „Deutsch-Land, czyli wędrówka po landach“ Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego pod patronatem Konsulatu Genaralnego Niemiec we Wrocławiu za nami. 26 kwietnia 2023 roku zatrzymaliśmy się w pięknym, hanzeatyckim mieście położonym na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, w Rostock. W ramach projektu odkrywaliśmy już atrakcje portowego Hamburga, kosztowaliśmy wyśmienitych przysmaków Lubeki, spacerowaliśmy także po Bremie śladami muzykantów… dzisiaj zaprezentowaliśmy najpiękniejsze zakątki miasta Rostock. Miasto to zachwyca fanów najodleglejszej historii, pasjonatów przemysłu lotniczego, wielbicieli literatury i entuzjastów radości życia, w pełnym tego słowa znaczeniu. W naszej szkole gościliśmy Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wieszczętach, Szkołę Podstawową nr 13 im. Władysława Jagiełły w Bielsku-Białej, Szkołę Podstawową nr 9 im. Jana Pawła II w Żywcu oraz Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Gilowicach. Nasi goście wiedzą już, dokąd się udać, by odpocząć na szerokiej, piaszczystej plaży w koszu Wilhelma Bartelmanna, zaczytać się w pamiętnikach Waltera Kempowskiego i pogłaskać po głowie węża Johannesa, który w centrum tego pięknego nadmorskiego miasta „żyje“ raczej niepozornie a… podobno od 130 lat przynosi mieszkańcom szczęście.

W końcowym teście wiedzy o mieście Rostock bezkonkurencyjna okazała się  drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Gilowicach, która otrzymała awans do wielkiego finału we Wrocławiu.

Gratulujemy uczestnikom konkursowych zmagań, byliście wszyscy wspaniali .

Dziękuję Pani Dyrektor Edycie Gołek, Pani Wicedyrektor Monice Harężlak oraz Pani Patrycji Czul za pomoc w organizacji projektu oraz moim pomocnikom z klasy 8 a oraz 8 b: Ani Górnej, Kindze Żabickiej, Emilce Boguckiej, Justynie Zielińskiej i Kamilowi Bąk oraz wszystkim uczniom, którzy wyrazili chęć i gotowość do pomocy. Z Wami wszystko musiało się udać 🙂

Anna Lenart-Siwiec