Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

14 grudnia w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej uczniów klas I. Dla pierwszoklasistów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Uczniowie klas pierwszych zostali zapoznani z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki. Każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki wykonaną przez uczniów klas starszych.

Specjalnie na tę okazję uczniowie z kl. Va przygotowali krótką część artystyczną, podczas której pierwszoklasiści odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Był Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Kopciuszek oraz Królowa Śniegu. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie.

My uczniowie pierwszej klasy
Tobie Książko przyrzekamy,
Że szanować Cię będziemy,
Krzywdy zrobić Ci nie damy!
Obowiązków czytelnika
Przestrzegać będziemy pilnie
I z Twych rad i Twych mądrości
Korzystać usilnie!
Przyrzekamy!”

Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Uczniowie oprócz zakładek do książek otrzymali Wyprawki Czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”, której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. W skład prezentowego pakietu weszły: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.