6 czerwca 2022 roku uczniowie klas ósmych wyjechali na trzydniową wycieczkę do naszej stolicy. O godzinie 6.00 rano wyjechaliśmy spod budynku naszej szkoły. Podróż była długa i wszyscy bardzo się ucieszyliśmy, widząc zieloną tablicę z napisem „Warszawa”.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Powązek, cmentarza, na którym pochowani są wybitni Polacy, bohaterowie narodowi oraz ofiary katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Po opracowaniu lektury „Kamienie na szaniec”, autorstwa Aleksandra Kamińskiego, wszyscy byliśmy ciekawi, jak wyglądają groby głównych bohaterów i autora tej lektury. Duże wrażenie zrobił na nas pomnik upamiętniający ofiary Smoleńska. Następnym punktem wycieczki był Grób Nieznanego Żołnierza. Udało nam się zobaczyć zmianę warty przy grobie. Później spacerkiem przeszliśmy na Krakowskie Przedmieście, gdzie zobaczyliśmy Pałac Prezydencki, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i wiele pomników zasłużonych Polaków.
Drugiego dnia podbojów Warszawy, zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wilanowa i Łazienek Królewskich. W Wilanowie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa musiała zmierzyć się z grą terenową opartą na mitologii. Grupa świetnie sobie poradziła. W tym czasie druga grupa uczyła się tańca szlacheckiego, który kiedyś tańczono na balu u króla. W Łazienkach największe wrażenie zrobił na wszystkich Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb. Niektórzy z uczestników mieli możliwość zaprezentować się w pięknych strojach z dawnej epoki. Pod pomnikiem Fryderyka Chopina wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia, które będą nam przypominały o tej wspaniałej wycieczce. Niewątpliwie jednym z najważniejszych punktów naszej wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości i wspomaganie samodzielnego poznawania świata. Obejrzeliśmy tam wciągający spektakl z prądem w roli głównej. Po wyjściu z Centrum Nauki Kopernik udaliśmy się do Wiszących Ogrodów na dachu Biblioteki UW.
Ostatniego dnia pobytu w stolicy udaliśmy się do Muzeum Powstanie Warszawskiego. Podczas tej wizyty uczniowie przybliżyli sobie obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii. Ekspozycje ukazywały życie codzienne powstańców i zwykłych warszawiaków, grozę walk oraz umundurowanie, broń, makietę liberatora, jak również wygląd kanałów, fotografie autentycznych scen powstańczych. Pobyt w tym szczególnym miejscu wywołał, podobnie jak Cmentarz Powązkowski wielkie emocje. Niezwykle ważnym punktem, dla męskiej części wycieczki, był Stadion Narodowy. Wśród uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Był to ostatni punkt programu naszej podróży.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń w godzinach popołudniowych wyruszyliśmy w drogę powrotną do Ślemienia. Czas spędzony w Warszawie na długo pozostanie w naszej pamięci, ponieważ była to ostatnia wspólna wycieczka. Za kilka dni opuścimy mury szkoły, nasze drogi się rozejdą i każdy z nas rozpocznie nową podróż. Wspomnienia pozostaną…