Kosmiczny odlot klas 5

    W dniu 29 listopad 2021r.  uczniowie klasy 5a i 5b pojechali na kolejną wycieczkę w tym roku. Tym razem była to misja kosmiczna! Obie klasy bowiem udały się do Młodzieżowej Stacji Kosmicznej w Sopotni Wielkiej.

    Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS Youth Space Station to model wnętrza jednego z modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS w skali 1:1, a dokładniej Destiny Laboratory. Obiekt powstał w 2007 roku. Jest to jedyna tego typu amatorska konstrukcja w Polsce. Na uwagę zasługuje fakt, iż 21 listopada 2008 gościł w tym pomieszczeniu prawdziwy astronauta z NASA – George D. Zamka, który przekazał tu wiele pamiątek tematycznych. Są tu także elementy przekazane przez jedynego polskiego astronautę – Mirosława Hermaszewskiego. Prowadzone są tu seanse pokładowe i my właśnie w czymś takim braliśmy udział. Na początku grupa musiała wybrać część załogi – tzn. kapitana, zastępcę, naukowca i mechanika. Osoby te były odpowiedzialne za wykonywanie powierzonych nam zadań przy wskazówkach i współudziale reszty załogi. Po wejściu na pokład musieliśmy samodzielnie prowadzić misję kosmiczną, sterując stacją i posługując się jej wyposażeniem – a zgodnie musimy stwierdzić, że wcale nie było to łatwe!!! Emocji było naprawdę sporo.

    Druga część pobytu w Sopotni to prelekcja na temat meteorytów. W trakcie warsztatów prezentowane były również oryginalne okazy meteorytów. Mogliśmy je nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć lub zbadać magnesem neodymowym.  Wśród nich były nawet okazy z powierzchni Księżyca jak i Marsa! Od razu zapragnęliśmy sami coś takiego znaleźć!!!

    Nie obyło się również bez atrakcji świątecznych. Jednym z zadań na stacji było odnalezienie boksu ze słodyczami dla wszystkich. Poznaliśmy również w jaki sposób uczestnicy prawdziwej misji kosmicznej spędzają  święta Bożego Narodzenia  na stacji kosmicznej oraz czym tak naprawdę jest Pierwsza Gwiazdka, której wszyscy wypatrujemy w Wigilię.

    Pełni wrażeń i nowych wiadomości wróciliśmy do szkoły. Kto wie, może ktoś z nas w przyszłości zostanie astronautą? Albo astronomem??? Wszystko jest możliwe …

Wszystkie wpisy