Klasa 8 w podróży dookoła świata

W dniu 23 września 2019r. klasa 8 wraz z opiekunami – wych. P. Moniką Ferugą oraz siostrą Gizelą udała się na wycieczkę – niby do Krakowa, a tak naprawdę – w podróż dookoła świata. Jak to możliwe w jedno przedpołudnie? To Park Edukacji Globalnej „Wioski Świata” zagwarantował te niezwykłe wrażenia dotyczące różnorodności kulturowej na świecie.

W Wioskach Świata w Krakowie przy ulicy Tynieckiej, wokół wielkoformatowej mapy świata powstały zabudowania charakterystyczne dla wszystkich kontynentów – tradycyjna afrykańska wioska, papuaski dom na palach, andyjska chata, oryginalna mongolska jurta, indiańskie tipi, południowoamerykański slums, a także nietopniejące igloo.

W domkach podziwiać można było oryginalne stroje, instrumenty oraz przedmioty codziennego użytku przywiezione z różnych części świata. Na odwiedzających czeka też wiele interaktywnych atrakcji, m.in. plująca lama, jak, którego można wydoić, wielbłąd, którego można osiodłać, wielkoformatowe gry i puzzle oraz tro tro – popularny w Afryce środek transportu. Na zakończenie wizyty w tym niezwykłym miejscu klasa wzięła udział w ciekawych warsztatach „Na ulicach peruwiańskich miast”. Podczas wędrówki po mapie Ameryki Południowej, uczestnicy odwiedzają poszczególne kraje tego kontynentu. Docierają do Peru i przekonują się, jak bardzo różnorodny jest to kraj. W górskiej chatce odkrywają kulturę Indian Quechua, oglądają tradycyjne stroje i instrumenty muzyczne Indian. Następnie udają się do slumsu, gdzie dzięki grze symulacyjnej poznają życie „dzieci ulicy” na przedmieściach wielkich miast oraz pracę streetworkerów, którzy próbują pomóc młodzieży w zmaganiach z trudną codziennością.

Kolejnym punktem wycieczki były Łagiewniki i Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, gdzie uczniowie zapoznali się z historią Całunu Turyńskiego, obejrzeli wystawę w Muzeum Jana Pawła II , Sanktuarium oraz wzięli udział w „Wyprawie odkrywców JPII”. Quest łączy w sobie aktywny wypoczynek ze zbieraniem informacji o Wielkim Polaku. Każdemu, komu udało się poprawnie rozwiązać wszystkie zagadki przysługiwała nagroda!!