Wszyscy lubimy zachwycać się pięknymi widokami natury, a w Wieprzu ich nie brakuje. Soła, Juszczynka, lasy łęgowe – to tylko niektóre ze skarbów znajdujących się na terenie sołectwa. By móc się nimi cieszyć przez kolejne lata, powinniśmy dbać o otaczającą nas przyrodę i starać się eliminować czynniki antropopresji w naszym lokalnym środowisku. Można to robić na różne sposoby, podstawą jednak jest podwyższanie naszej świadomości ekologicznej i wspólne dbanie o środowisko. W tym właśnie celu 3 XI 2022r. grupa 37 uczniów z klas VIII wraz z opiekunami wzięła udział w wyjeździe do Centrum Edukacji Ekologicznej w Wieprzu.
Zajęcia w centrum rozpoczęły się od pogadanki połączonej w prezentacją dotyczącą akwarium biotopowego rzeki Soły, przedstawiającego jej dno na wybranym odcinku rzeki przepływającej przez Gminę Radziechowy-Wieprz. Kolejnym punktem wyjazdu były zajęcia z bioróżnorodności mające na celu poznanie fauny i flory rzeki Soły. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się kim są mieszkańcy rzeki i jej brzegów oraz jakie czynniki wpływają na jej zasilanie. Następnie nasza grupa została podzielona na zespoły i wzięła udział w grze terenowej mającej na celu zebranie jak największej ilości ziół, które można spotkać na naszych łąkach. Nikt z nas nie był świadomy tego, jak wiele ziół może być wykorzystywanych w naszej codziennej diecie. W przerwie przed kolejnymi warsztatami mieliśmy czas na wspólną zabawę, gry sportowe, wspólny posiłek i dzielenie się wrażeniami.
Drugi blok tematyczny zajęć przygotowanych dla nas w centrum dotyczył procesu przygotowania wełny do ostatecznej produkcji wszystkich wytwarzanych z niej rzeczy. Kiedyś trwało to dłużej i było bardzo żmudnym procesem, jednak na przełomie lat cały proces został znacznie ułatwiony, przez zastosowanie maszyn i ograniczenie udziału człowieka. Pokazano nam etap ręcznego prania wełny; gręplowania, czyli rozczesywania i rozluźnienia zbitych włókien aby uformować ciągłą jednolitą taśmę; etap przędzenia wełny, czyli rozciągania tasiemki włókien i nadawania jej właściwego skrętu, a następnie nawinięcia ich na przędzę. Zwykle po zamienieniu luźnej wełny w zbite, jednolite włókna przechodzono już do produkcji skarpet i innych wyrobów lub do tkania. Trudno powiedzieć czy umiemy już prać, cerchać, krymplować, czesać i prząść, bardzo cennym jednak okazał się instruktaż wykonywania tych wszystkich czynności przedstawiony dla nas gwarą przez lokalnego bibułkarza, hafciarza i gawędziarza, pana Wiesława Pawlusa.
Wycieczka do Centrum Bioróżnorodności w Wieprzu po raz kolejny dowiodła, że zdobywanie nowych wiadomości i ćwiczenie umiejętności może odbywać się nie tylko w szkole, a łączenie nauki z zabawą przynosi wymierne efekty.
Gorąco polecamy!
Uczniowie kl. VIII wraz z opiekunami