Dzień Kobiet 8 marca

     Dzień kobiet – to coroczne święto kobiet obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Jest to święto o stosunkowo długiej tradycji, ponieważ ustanowione zostało w 1910 r., a więc ponad 100 lat temu. Ruchy robotnicze w Europie oraz Ameryce Północnej stanowią korzenie Międzynarodowego Dnia Kobiet.

     Pierwszy raz święto obchodzono 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych.

     W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który miał służyć rozpowszechnianiu idei równości kobiet i mężczyzn oraz poszanowaniu praw kobiet (w tym wyborczych).

      Współcześnie, Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w kilkudziesięciu krajach świata, mimo że nie wszędzie obchodzony jest 8 marca, np. w Tunezji- Święto Kobiet obchodzone jest 13 sierpnia.

W Polsce Dzień Kobiet stał się szczególnie popularny w czasach PRL. Tak wtedy, jak i dziś jest to dobra okazja do obdarowania kobiet kwiatami, słodyczami oraz innymi podarunkami.

Z tej okazji Samorząd Uczniowski pragnie złożyć wszystkim Paniom pracującym w naszej szkole, wszystkiego najpiękniejszego w ten dzień.

Wszystkie wpisy