By przetrwała pamięć o tych, których nie ma…- Auschwitz- Birkenau

       Wyjazd do Oświęcimia i zwiedzanie obozu koncentracyjnego Auschwitz- Birkenau okazał się bardzo pouczającym doświadczeniem dla uczniów klas VIII i klasy VII.

      Mieli okazję zobaczyć podczas zwiedzania, w jakich warunkach żyli więźniowie obozu, wysłuchali opowiadań przewodnika- było to trudną, ale ważną lekcją historii.

      Obóz ten został założony przez Niemców na okupowanych polskich ziemiach w roku 1940 i istniał aż do roku 1945. W obozie zginęło ok. 1,300tys. ludzi różnej narodowości- najwięcej Żydów, Polaków i Romów. Dzisiaj jest to miejsce pamięci, które ostrzega przed wojną, nienawiścią.

      Uczniowie w skupieniu, z powagą wysłuchali obozowych historii. Na długo zapamiętają wnętrza baraków, stosy pozostałych po więźniach rzeczy, wnętrze krematorium, zapalenie zniczy pod ścianą śmierci, czy przejście rampą w Birkenau- ostatnią drogą setek tysięcy ludzi.

      Oto ich przemyślenia:

    „Moim zdaniem warto było pojechać do tego niezwykłego muzeum. Teraz łatwiej będzie nam się uczyć historii, bo wiele dowiedzieliśmy się o czasie II wojny światowej. Wyjazd ten pozwolił nam zrozumieć, że Auschwitz było przerażającym miejscem ludobójstwa i terroru, którego ofiarami byli Polacy, Żydzi i ludzie innej narodowości. Zobaczyliśmy ogrom okrucieństwa, którego ofiarami byli więźniowie. Każdy Polak powinien zobaczyć to miejsce.”

   „To ważne miejsce nie tylko dla Polaków, bo w obozie zginęli ludzie z różnych krajów, byli to dorośli i dzieci. Już wiem, jak straszne było ich życie w obozie, każdy dzień mógł być dla więźniów ich dniem ostatnim. Trudno uwierzyć, że coś takiego mogło się wydarzyć w Europie.”

Wszystkie wpisy