Akademia Bezpiecznego Puchatka

„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę bezpieczeństwa. W programie każdego roku uczestniczy ponad 200 000 dzieci i niemal 13 000 nauczycieli z prawie 10 000 szkół podstawowych. Do tej pory łącznie wzięło w nim udział ponad 3 miliony uczniów.

Pierwszy rok nauki w szkole to nowy, bardzo ważny etap w życiu małego człowieka. Zmienia się wszystko do czego do tej pory był przyzwyczajony: otoczenie, wymagania, rówieśnicy czy obowiązki. To czas wielkich zmian i nowych możliwości. Dzieci w tym wieku są ciekawe wszystkiego, próbują swoich sił w obliczu wyzwań, jakie stawia im codzienność i stają się coraz bardziej samodzielne. Dlatego bardzo ważne jest uświadamianie ich z jakimi zagrożeniami mogą mieć do czynienia i uczenie jak mogą ich uniknąć oraz poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Innymi słowy jak zadbać o własne bezpieczeństwo i innych. Dlatego powstał program Akademia Bezpiecznego Puchatka, którego celem jest uczenie dzieci zasad bezpieczeństwa w szkole, w domu, na drodze i w Internecie, który z powodzeniem realizujemy już od kilkunastu lat. W tegorocznej edycji  dodany został temat dotyczący bezpiecznych relacji z rówieśnikami, który porusza bardzo ważny problem radzenia sobie z emocjami wśród najmłodszych. Wszystkie materiały przygotowane przez organizatora, zostały opracowane przez ekspertów – psychologa i metodyków. Zawierają filmy animowane, scenariusze, pomoce dydaktyczne oraz karty pracy, które w oparciu o techniki efektywnego uczenia wykorzystują ideę nauki przez zabawę. Każda lekcja to inna aktywność, która w ciekawy i interesujący dla pierwszoklasistów sposób uczy bezpieczeństwa przez zabawę. Po zakończeniu zajęć uczniowie sprawdzą zdobyte wiadomości i umiejętności biorąc udział w Teście Bezpieczeństwa.

mgr Katarzyna Kastelik